W ostatnich miesiącach produkcja świec na bazie wosku sojowego nabrała tempa a co za tym idzie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości w sprawach formalnych oraz posiadanej dokumentacji produktowej. W odpowiedzi na Państwa zapytania, poniżej prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze z nich.
Wosk sojowy, który stanowi ponad 80% składu świecy uznawany jest za bezpieczną substancję co powoduje, że większość producentów zastanawia się nad zasadnością tworzenia karty charakterystyki i przekazywania jej swoim odbiorcom.
Według interpretacji Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) świeca uważana jest za mieszaninę na nośniku, którym jest knot. Oznacza to, że powinna być traktowana jak każda inna mieszanina, czyli posiadać kartę charakterystyki zgodnie z art.31 REACH.
W przygotowaniu stosownego dokumentu należy głownie przyjrzeć się aromatom i barwnikom stosowanym w świecach. To one mimo stosunkowo niewielkiej ilości jaką stanowią w świecy wpływają na klasyfikację całego produktu. Pamiętajmy, że zapachy nawet te pochodzenia naturalnego, są w 99% przypadków produktami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Głównym powodem ich klasyfikacji jest działanie uczulające i możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Już niewielka ich ilość, liczona w setnych procentach może spowodować, że świeca będzie obarczona koniecznością klasyfikacji, piktogramami, czy też dodatkowymi informacjami na etykiecie w postaci zwrotu EUH208 (Zawiera (nazwa substancji). Może powodować wystąpienie reakcji alergicznej).
Te informacje są niezmiernie istotne z punktu widzenia osób zmagających się z alergiami. Dzięki odpowiednim oznaczeniom konsument będzie mógł ocenić czy dany produkt jest dla niego bezpieczny oraz podczas nieoczekiwanego pojawienia się reakcji alergicznej będzie potrafił wskazać jakie substancje mogły wywołać niepożądane skutki.
Wracając zatem do nurtującego producentów pytania „Czy świeca na bazie wosku wymaga karty charakterystyki? - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby wiedzieć czy karta charakterystyki jest potrzebna należy w pierwszym kroku dokładne przeanalizować recepturę mieszaniny. W przypadku, gdy świeca będzie klasyfikowana zgodnie z CLP producent zobowiązany będzie do opracowania:
Pamiętaj, że klasyfikacja świecy jako niebezpieczna, dla konsumentów nie jest powodem, aby rezygnować z jej zakupu. Większość mieszanin dostępnych na rynku posiada piktogramy, które dają nam informacje jak je bezpiecznie stosować. Odpowiednie oznakowanie to obowiązek producenta, ale również wyraz jego odpowiedzialnej postawy wobec konsumentów.
Jeśli nie masz pewności czy potrzebujesz karty charakterystyki dla produkowanych świec sojowych, zwróć się o pomoc do ekspertów, którzy wykonają za Ciebie analizę Twojego przypadku oraz pomogą w stworzeniu stosownej dokumentacji.
Brak powiązanych wpisów