Świeca sojowa i karta charakterystyki

W ostatnich miesiącach produkcja świec na bazie wosku sojowego nabrała tempa. Odpowiadając na Państwa zapytania, poniżej prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze wątpliwości w sprawach formalnych.
Ostatnia aktualizacja: 08/07/2021
Współpracowałyśmy z

W ostatnich miesiącach produkcja świec na bazie wosku sojowego nabrała tempa a co za tym idzie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości w sprawach formalnych oraz posiadanej dokumentacji produktowej. W odpowiedzi na Państwa zapytania, poniżej prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze z nich.

Czy świeca na bazie wosku wymaga karty charakterystyki?

Wosk sojowy, który stanowi ponad 80% składu świecy uznawany jest za bezpieczną substancję co powoduje, że większość producentów zastanawia się nad zasadnością tworzenia karty charakterystyki i przekazywania jej swoim odbiorcom.

Według interpretacji Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) świeca uważana jest za mieszaninę na nośniku, którym jest knot. Oznacza to, że powinna być traktowana jak każda inna mieszanina, czyli posiadać kartę charakterystyki zgodnie z art.31 REACH.

Czy takie świece sojowe potrzebują karty charakterystyki?

Na co zwrócić szczególna uwagę w procesie tworzenia karty charakterystyki dla świecy sojowej?

W przygotowaniu stosownego dokumentu należy głownie przyjrzeć się aromatom i barwnikom stosowanym w świecach. To one mimo stosunkowo niewielkiej ilości jaką stanowią w świecy wpływają na klasyfikację całego produktu. Pamiętajmy, że zapachy nawet te pochodzenia naturalnego, są w 99% przypadków produktami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Głównym powodem ich klasyfikacji jest działanie uczulające i możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Już niewielka ich ilość, liczona w setnych procentach może spowodować, że świeca będzie obarczona koniecznością klasyfikacji, piktogramami, czy też dodatkowymi informacjami na etykiecie w postaci zwrotu EUH208 (Zawiera (nazwa substancji). Może powodować wystąpienie reakcji alergicznej).

Te informacje są niezmiernie istotne z punktu widzenia osób zmagających się z alergiami. Dzięki odpowiednim oznaczeniom konsument będzie mógł ocenić czy dany produkt jest dla niego bezpieczny oraz podczas nieoczekiwanego pojawienia się reakcji alergicznej będzie potrafił wskazać jakie substancje mogły wywołać niepożądane skutki.

Wracając zatem do nurtującego producentów pytania „Czy świeca na bazie wosku wymaga karty charakterystyki? - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby wiedzieć czy karta charakterystyki jest potrzebna należy w pierwszym kroku dokładne przeanalizować recepturę mieszaniny. W przypadku, gdy świeca będzie klasyfikowana zgodnie z CLP producent zobowiązany będzie do opracowania:

  • Karty charakterystyki
  • Etykiety z odpowiednim oznakowaniem
  • Utworzenia kodu UFI i jego zgłoszenia do bazy PCN

Pamiętaj, że klasyfikacja świecy jako niebezpieczna, dla konsumentów nie jest powodem, aby rezygnować z jej zakupu. Większość mieszanin dostępnych na rynku posiada piktogramy, które dają nam informacje jak je bezpiecznie stosować. Odpowiednie oznakowanie to obowiązek producenta, ale również wyraz jego odpowiedzialnej postawy wobec konsumentów.

Jeśli nie masz pewności czy potrzebujesz karty charakterystyki dla produkowanych świec sojowych, zwróć się o pomoc do ekspertów, którzy wykonają za Ciebie analizę Twojego przypadku oraz pomogą w stworzeniu stosownej dokumentacji.

Potrzebujesz doradztwa chemicznego?

Zajmujemy się tworzeniem kart charakterystyki, obsługą bieżącą firm w zakresie REACH i RoHS oraz rejestracją substancji REACH. Zapoznaj się z naszą pełną ofertą.
Nasza oferta

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wypełnieniu obowiązków narzuconych przez REACH, CLP, RoHS? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
biuro@konsiglio.pl
ul. Częstochowska 10a, 87-100 Toruń
NIP: 8791849781   REGON: 871542258
Izabela Warmińska-Urmanavičius
i.warminska@konsiglio.pl
tel. +48 662 034 699
Malwina Adamska
m.adamska@konsiglio.pl
tel. +48 662 034 413
Odwiedź naszą stronę na linked.in!
Aktualne szkolenia
Wszystkie szkolenia
www.Konsiglio.pl - 2021 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie informacji bez zgody autora zabronione.
Projekt i wykonanie - danielregent.com