Już od prawie roku na rynku branży chemicznej obowiązują kody UFI. Kody te spotykamy coraz częściej na opakowaniach mieszanin, z którymi mamy do czynienia na co dzień m.in. na płynach do mycia naczyń, proszkach do prania, klejach, farbach, tuszach, papierosach elektronicznych, odświeżaczach powietrza, chemii ogrodniczej (nawozach do roślin).
Wielu z nas zadaje sobie pytanie dlaczego wprowadzono obowiązek generowania kodów UFI skoro obowiązujący do tej pory system krajowy (w Polsce ELDIOM) był łatwy w obsłudze, jasny i przejrzysty. Czy obsługa nowego narzędzia będzie dla firm prosta, czy łatwo im będzie utworzyć kod UFI oraz dalej dokonać jego zgłoszenia w europejskiej bazie ośrodków zatruć.
Chcąc przybliżyć temat kodów UFI zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym dowiesz się
Dokonując wstępnej kwalifikacji mieszanin, dla których powinny zostać utworzone kody UFI należy pamiętać, iż obowiązkowi podlegają tylko i wyłącznie mieszaniny klasyfikowane zgodnie z rozporządzeniem CLP jako niebezpieczne dla zdrowia człowieka oraz ze względu na właściwości fizyczne.
Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronach Poison Center w przypadku narażenia na mieszaninę zawierającą szkodliwe chemikalia pierwszym punktem kontaktu jest zazwyczaj ośrodek zatruć lub pogotowie ratunkowe. Dane statystyczne z europejskich ośrodków zatruć jasno wskazują, że przy około 40% zgłoszeń centrum zatruć ma trudności z szybkim i precyzyjnym rozpoznaniem, jaki produkt jest przyczyną wypadku. W związku z tym wprowadzono kod UFI, aby w łatwy sposób można było określić rodzaj zagrożenia. Kod ten powiązany jest z konkretnymi informacjami o mieszaninie - nazwie, zastosowaniu, składnikach, klasyfikacji oraz toksyczności. Podając kod UFI pracownikowi ośrodka zatruć pozwoli na sprawne udzielenie porady na temat odpowiedniego leczenia poszkodowanego lub konieczności udania się do szpitala.
Kody UFI powinny obowiązywać w całej Unii Europejskiej, jednak nie wszystkie kraje jeszcze wprowadziły system zgłoszenia do bazy PCN. Na chwilę obecną 24 kraje akceptują zgłoszenia przez portal ECHA z czego 3 kraje pobierają opłatę urzędową za dokonanie zgłoszenia (Włochy, Belgia, Węgry).
Kod UFI można wygenerować z poziomu bezpłatnej aplikacji opracowanej przez Europejską Agencję Chemikaliów, którą można odnaleźć pod linkiem https://ufi.echa.europa.eu/#/create
W zależności od przedsiębiorstwa i jego potrzeb jest kilka sposobów wygenerowania kodu UFI:
Pierwszy krok: należy z rozwijanej listy wybrać państwo i wpisać numer VAT danego przedsiębiorstwa
Drugi krok: należy przypisać mieszaninie numer (numer musi być liczbą całkowitą może być w zakresie 0 do 268 435 455)
Trzeci krok: należy kliknąć „utwórz”
Czwarty krok: wygenerowany kod UFI należy zapisać w odrębnym pliku dokumentów
WAŻNE:
Podstawowymi i niezbędnymi elementami zgłoszenia kodów UFI jest zebranie informacji na temat mieszaniny:
UWAGA! Jeśli mieszanina wprowadzana jest do obrotu w kilku krajach Unii Europejskiej należy ją zgłosić w każdym z nich.
Zgłoszenia kodów UFI dokonuje się za pomocą jednego systemu we wszystkich krajach przyjmujących zgłoszenia PCN. Zatem fakt, że korzystamy z jednej bazy zgłoszeń nie oznacza, że zgłoszony kod w Polsce będzie dostępny dla ośrodka zatruć we Francji, jeśli tam zgłoszenie nie zostanie dokonane.
Zgłoszenia dokonuje się z pomocą konta zarejestrowanego na stronach Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA ) https://idp.echa.europa.eu/ui/login
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat kodów UFI, czy też pomocy w ich zgłoszeniu skontaktuj się z nami.